آموزش

واکس چرم چیست؟ + معرفی انواع واکس چرم

انواع واکس چرم

امروزه از انواع واکس چرم و محصولات مراقبت از چرم، برای نگهداری کفش و کیف‌های چرمی استفاده می‌شود. افراد زیادی به دلیل کیفیت بالا و ظاهر جذاب کفش‌ها و کیف‌هایی چرمی، تمایل دارند تا از محصولات استفاده کنند. محصولات چرمی نیز مانند سایر جنس‌ها نیاز به مراقبت‌های خاص خود را دارند. آنچه که در رابطه با واکس زدن محصولات چرمی اهمیت دارد این است که، نمی توان از هر نوع واکسی برای واکس زدن آنها استفاده کرد. به همین دلیل باید از واکس مخصوص چرم، برای تمیز و براق نگه داشتن این محصولات استفاده کرد.

قبل از پرداختن به معرفی انواع واکس مخصوص چرم، بهتر است با مواد تشکیل دهنده این نوع واکس آشنا شویم. در واکس‌های مخصوص محصولات چرمی بر خلاف واکس‌های دیگر، از مواد طبیعی (مانند موم) استفاده می شود. واکس مخصوص کفش‌های چرمی در چند نوع مختلف تولید می‌شوند. انتخاب هر کدام از این انواع مختلف به سلیقه افراد و نوع محصول چرم (کیف، کفش، کت) بستگی دارد. اما آنچه که در انتخاب انواع واکس چرم اهمیت دارد کیفیت آن است. در ادامه به اهمیت استفاده از واکس و محصولات مراقبت از چرم می‌پردازیم.

چرا باید کفش چرم را واکس زد؟

همانطور که اطلاع دارید زمان خرید کفش‌ چرم زنانه و مردانه به شما تاکید می شود که، حتما کفش را با واکس مخصوص چرم واکس بزنید. دلیل این تاکید از جانب فروشندگان، مزایای زیاد واکس زدن کفش چرم است. در واقع به دلیل طول عمر بالای محصولات چرمی، مهم است که با نگهداری صحیح، بتوانیم این محصولات را سالم و براق نگه داریم. مزایای واکس زدن کفش‌های چرم شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  • ۱) براق و زیباتر شدن: زمانی که کفش های چرم واکس زده می شوند مانند روز اول براق می‌شوند.
  • ۲) افزایش دوام و ماندگاری چرم: با هر بار واکس زدن کفش چرمی، طول عمر مفید کفش بیشتر می‌شود. دلیل این ماندگاری نیز این است که، یک لایه محافظتی بر روی کفش بعد از واکس زدن به وجود می‌آید.
  • ۳) جلوگیری از پوسته پوسته شدن: علاوه بر این با واکس زدن کفش چرم، چرم آن بازسازی می‌شود. منظور از بازسازی، تامین رطوبت مورد نیاز چرم است. در واقع زمانی که واکس مخصوص چرم، روی چرم زده می‌شود، حالت خشکی چرم از بین می‌رود و بعد از مدتی حالت پوسته پوسته شدن به خود نمی‌گیرد. احتمال دارد که گاهی اوقات با پوسته پوسته شدن کفش‌های چرم مواجه شده باشید. بهتر است بدانید که علت آن واکس نزدن به موقع کفش ها و از بین رفتن رطوبت چرم آن است.
  • ۴) مقاومت در برابر آب: همانطور که اشاره شد در ترکیبات واکس مخصوص کفش چرم از موم استفاده می شود. به همین دلیل زمانی که از این نوع واکس برای واکس زدن کفش‌های چرم استفاده می شود، رویه کفش حالت ضد آب به خود می گیرد.

با توجه به مزایای واکس زدن کفش چرم بهتر است بدانید زمانی این مزایا وجود دارد که، مواردی را در هنگام انجام این کار در نظر بگیرید. این موارد شامل: متناسب بودن رنگ واکس با رنگ کفش، با کیفیت بودن واکس، به موقع واکس زدن، تمیز کردن کفش قبل از واکس زدن آن و … است.

استفاده از تمیزکننده چرم پیش از واکس زدن کفش چرم

همانطور که می‌دانید اولین کاری که پیش از واکس زدن باید انجام دهید این است که سطح کفش را به درستی تمیز کنید تا آلودگی و کثیفی روی سطح چرم از بین برود. برای این کار می‌توایند از فوم تمیز کننده چرم استفاده کنید.

شیوه استفاده از فوم تمیزه کننده به این صورت است که ابتدا، فوم را به روی یک اسفنج می‌ریزیم و سپس با حرکات دایره‌ای روی کفش پخش می‌کنیم و در پایان فوم باقی مانده را با یک دستمال تمیز و مرطوب از سطحِ چرم پاک می‌کنیم.

واکس جامد (کرمی)

یکی از انواع واکس چرم واکس جامد است. به واکس جامد، واکس کرمی نیز گفته می‌شود. این نوع واکس قدیمی‌ترین واکس مخصوص کفش‌های چرمی است. با استفاده از واکس جامد (کرمی) کفش به نحو چشمگیری براق می‌شود. معمولا افرادی که از کفش‌های چرمی استفاده می‌کنند، واکس جامد را برای واکس زدن کفش هایشان انتخاب می‌کنند. یکی از دلایلی که هنوز بیشتر افراد مایل به استفاده از این نوع واکس هستند، رنگدانه‌های آن است. در واقع زمانی که واکس جامد به کفش زده می‌شود رنگ اصلی کفش حفظ می‌شود. دلیل این امر نیز وجود رنگدانه های بیشتر در ترکیبات واکس جامد در مقایسه با سایر واکس‌ها است.

واکس جامد از برند کلنیل

واکس مایع

واکس مایع یا همان براق کننده کفش یکی دیگر از انواع واکس چرم به حساب می‌آید. همانطور که از نام این محصول پیداست، واکس به صورت مایع است. این براق کننده‌ها برای کفش چرم طبیعی و هم چرم مصنوعی کاربرد دارد. معمولا این نوع واکس‌ها با اسفنج نرمی که بالای خود دارد، کفش شما را براق می‌کنند.

واکس اسفنجی (براق کننده فوری)

واکس اسفنجی یکی دیگر از انواع واکس چرم است. به این نوع واکس، براق کننده فوری نیز گفته می‌شود. پس اگر به دنبال یک براق کننده فوری کفش چرم هستید، این نوع واکس انتخاب مناسبی است. دلیل نامگذاری این نوع واکس به اسفنجی این است که، همراه واکس یک اسفنج وجود دارد و از طریق آن واکس به کفش زده می شود. واکس اسفنجی سبب براق شدن چرم می شود و کفش بعد از واکس زدن مانند روز اول براق می‌شود. توصیه می‌شود پس از چند بار استفاده از اینو نوع براق کننده، کفش خود را با اسپری‌های تمیز کننده کفش تمیز کنید.

بهترین نوع واکس برای کفش چرم

با توجه به معرفی انواع واکس چرم و مزیت واکس زدن کفش‌های چرم، ممکن است بعضی از افراد هنگام خرید واکس کفش چرمی در انتخاب دچار وسواس شوند. در این رابطه باید گفت اگر به دنبال خرید بهترین نوع واکس برای کفش چرم هستید، واکس جامد بهترین نوع واکس، برای کفش چرم محسوب می‌شود.

همانطور که اشاره شد واکس جامد، قدیمی ترین نوع واکس محسوب می شود. علاوه بر ویژگی‌های مهم واکس‌های جامد که به آنها اشاره شد، این واکس‌ها ویژگی دیگری نیز دارند. این ویژگی این است که، با زدن واکس روی کفش، ناهمواری‌های به وجود آمده روی کفش پر می‌شود. شما عزیزان می‌توانید برای انواع کفش‌های چرم اعم از صندل چرم زنانه، کفش اداری زنانه و … از واکس چرم جامد استفاده کنید.

بهترین نوع واکس چرم برای کیف و کت چرم

علاوه بر کفش‌های چرم، محصولات دیگری مانند کیف و کت چرم نیز برای حفظ زیبایی و سلامت خود نیاز به نگهداری دارند. اما نکته‌ای که در خصوص روش نگهداری این دو محصول(کیف و کت چرم) وجود دارد این است که، بر خلاف کفش چرم، بهتر است که به آنها واکس زده نشود. در واقع بهتر است، به جای واکس از اسپری‌های تمیزکننده چرم مانند اسپری تمیز کننده کلنیل استفاده شود.

  • هنگام استفاده از این اسپری آلودگی و گرد و خاک موجود روی کیف و کت به طور کامل از بین می‌رود.
  • همچنین رطوبت مورد نیاز چرم را، مانند واکس های مخصوص کفش چرم تامین می کند و مانع خشک شدن چرم می‌شود.
  • یکی دیگر از مزایای استفاده از اسپری‌های تمیز کننده برای کیف و کت این است که، لکه های عمیقی که روی کت و کیف به وجود آمده را پاک می‌کند. البته لازم به ذکر است که لکه هایی را که این اسپری پاک می کند، سبب تغییر در رنگ چرم کت و کیف نمی‌شود.
  • از دیگر مزایای استفاده از اسپری تمیز کننده به جای انواع واکس چرم برای کیف و کت این است که، بعد از استفاده از این اسپری بوی معطری روی کیف و کت باقی می‌ماند.

جمع بندی

همانطور که در مطلب اشاره شد واکس زدن کفش‌های چرم یکی از کارهای ضروری است که باید بعد از خرید کفش‌های چرمی به آن توجه کرد. در واقع اگر به صورت مرتب به آنها واکس زده شود، طول عمر و ماندگاری آنها بسیار بیشتر می‌شود. بنابراین مهم است که با انواع واکس چرم آشنا باشید. در رابطه با انتخاب بهترین نوع واکس مخصوص کفش‌ چرم باید گفت، واکس کرمی بهترین انتخاب محسوب می شود. همچنین برای تمیز کردن کیف و کت چرم بهتر است از اسپری‌های تمیز کننده چرم، مانند اسپری بابمو به جای واکس استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *