آموزش

۷ روش ساده از بین بردن بوی بد کفش

آموزش از بین بردن بوی بد کفش

وجود بوی بد در کفش یک مسئله بسیار رایج است و می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. حتی با رعایت بهداشت پا‌های خود، باز هم گاهی اوقات ممکن است با مشکل بوی نامطبوع کفش ‌ها مواجه شوید. خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که کفش‌هایتان را خوشبو کرده و دوباره بوی خوبی به آن‌ها بدهید. در مقاله، به بررسی علل ایجاد بوی بد کفش می‌پردازیم و راه‌هایی را برای از بین بردن بوی بد کفش معرفی خواهیم کرد.

علت ایجاد بوی بد کفش

در ابتدا باید بدانیم که بوی بد کفش ناشی از چیست؟ پاسخ کوتاه به این سوال این است که باکتری ها عامل بدبو شدن کفش‌ها هستند. در واقع آن‌ها به تعداد زیادی روی پا‌ها و کفش شما رشد می‌کنند و با این که این باکتری‌ها خطرناک و مضر نیستند، اما باعث ایجاد بوی بد می‌شوند.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا با اینکه به بهداشت پا‌های خود بسیار دقت می‌کنم، باز هم کفش‌هایم بوی بدی می‌گیرند؟ این تا حدی به این علت است که پا‌های شما حاوی غدد عرق بیشتری است. در حالی که عرق به خودی خود بو نمی‌دهد، آن مواد زائد باکتریایی باعث ایجاد بو می‌شوند. این باعث می‌شود کفش‌ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها باشند، زیرا عرق و رطوبت را به دام می‌اندازند و محیطی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کنند.

در ادامه به عواملی که باعث تسریع ایجاد بودی بد در کفش می‌شود می‌پردازیم:

  1. رطوبت: رطوبت یکی از عوامل اصلی ایجاد بوی بد کفش است. زمانی که پا‌ها درون کفش تعریق می‌‌کنند و رطوبت درون کفش باقی می‌ماند، باعث رشد باکتری‌ها و قارچ‌‌ها می‌‌شود که منجر به بوی نامطبوع می‌شوند. یکی از چیز‌هایی که مانع رطوبت کفش می‌شود، استفاده از جوراب می‌باشد. جوراب باعث می‌شود تا هنگامی که پای شما در کفش است کمترعرق کند.
  2. عدم تهویه درست: کفش‌‌هایی که تهویه درستی ندارند و گردش هوا درون آن‌ها انجام نمی‌شود، می‌توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع شوند. بدون تهویه مناسب، هوا درون کفش باقی می‌ماند و رطوبت و باکتری‌‌ها در آنجا انباشته می‌شوند.
    برای مثال استفاده از کفش‌های چرم طبیعی، مانند صندل چرم زنانه، کفش چرم اسپرت زنانه و … به دلیل وجود منافذ و گردش هوای مناسب می‌تواند از بو گرفتن کفش و پا جلوگیری کند .
  3. استفاده بیش از حد: استفاده بیش از حد از یک جفت کفش، به خصوص در آب و هوای گرم و مرطوب، می‌تواند باعث ایجاد بوی بد شود. زمانی که کفش‌ها در طول روز استفاده می‌شوند، پاها تعریق می‌کنند و رطوبت درون کفش باقی می‌ماند که منجر به رشد باکتری‌ها و قارچ‌‌ها می‌شود.
  4. استفاده از جوراب‌های نامناسب یا نپوشیدن جوراب: جوراب‌های نامناسب، مانند جوراب‌‌های نایلونی، می‌توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع کفش شوند. این جوراب‌ها از تهویه درست پا جلوگیری می‌کنند و باعث ایجاد رطوبت و بوی نامطبوع می‌شوند.

– دقت کنید که پوشیدن جوراب‌های تمیز با جنس خوب به عرق نکردن پا درون کفش کمک می‌کند و باعث می‌شود تا کفش تان بوی بدی نگیرد. پس سعی کنید همیشه از جوراب های تمیز و با کیفیت قبل از پوشیدن کفش‌هایتان استفاده کنید.

روش های از بین بردن بوی بد کفش

در بخش قبلی دلیل بوی بد کفش و عواملی که می‌توانند آن را تشدید کنند را توضیح دادیم. در ادامه روش‌هایی که با استفاده از آنها می‌توانید هرگونه بوی بد و نامطبوع کفش‌های خود را از بین ببرید، شرح خواهیم داد.

۱. جوش شیرین

برای از بین بردن بوی بد کفش می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. یک روش ساده برای استفاده از جوش شیرین، این است که آن را مستقیماً داخل کفش بپاشید، سپس کفش را تکان دهید تا جوش شیرین به طور یکنواخت در کفش پخش شود. پس از آن بگذارید حداقل 24 ساعت بماند. بعد یک روز کفش شما بوی بد خود را از دست می‌دهد.

۲. الکل

یک روش از بین بردن بوی بد کفش، استفاده از الکل است. می‌توانید الکل را با مقداری آب ترکیب کنید و آن را داخل کفشتان اسپری کنید.

۳. سرکه

سرکه بو را خنثی می‌کند و باکتری‌های موجود در کفش را از بین می‌برد. فقط لازم است تا سرکه سفید را با آب به مقدار مساوی در یک بطری اسپری مخلوط کنید. سپس این محلول را داخل کفش اسپری کنید و منتظر بمانید تا کفش خشک شود.

۴. نور و گرمای خورشید

خشک کردن هر گونه رطوبت اضافی از کفش یک راه آسان و موثر برای خلاص شدن از شر آنها است. شما می‌توانید کفش‌های خود پس از استفاده(مثلا پس از چند ساعت دویدن)، در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا قبل از پوشیدن بعدی کاملاً خشک شوند. نور و گرمای خورشید می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در رفع هرگونه بوی نامطبوع کفش‌ها شود.

از بین بردن بوی بد کفش با نور و گرمای خورشید

۵. اسپری خوشبو کننده کفش

برای از بین بردن بوی کفش می‌توانید از اسپری خوشبو کننده کفش استفاده کنید. برای این کار، ابتدا کفش را به طور کامل تمیز کنید و بگذارید خشک شود. سپس اسپری خوشبو کننده را به داخل کفش بزنید. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، بگذارید کفش‌ به مدت چند دقیقه باز بماند تا اسپری کاملا جذب شود سپس آن را به طور معمول استفاده کنید. این روش به خوبی بوی بد را از بین می‌برد و عطر دلپذیری به جا می‌گذارد. با این حال، بهتر است همیشه سعی کنید به تمیزی کفش‌هایتان اهمیت دهید تا بوی بد به دلیل رطوبت و آلودگی ماندگار نشود.

از بین بردن بوی بد کفش با استفاده از اسپری خوشبو کننده کفش

۶. رعایت بهداشت پا

با رعایت بهداشت پا، میتوان تا حد زیادی از ایجاد بوی نامطبوع در کفش جلوگیری کرد. مهم است که هنگام تمیز کردن پاهای خود توجه بیشتری داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که از شوینده یا یک پاک کننده بین هر انگشت پا و در سراسر کف پا استفاده کنید و خوب بشویید. در اینجا چند نکته بهداشتی دیگر برای از بین بردن بوی بد کفش، برای شما آماده کرده‌ایم:

  • پس از هر بار استفاده از جوراب آنها را بشویید.
  • پس از هر بار شستشوی پا، حتما پا‌های خود را به خوبی خشک کنید. زیرا وجود رطوبت میتواند به سرعت باعث رشد باکتری‌ها شود.

۷. تعویض کفی کفش

اگر برای مدت طولانی است که از یک کفی کفش استفاده می‌کنید، احتمالاً زمان آن رسیده است که آن‌ها را تعویض کنید. اغلب، کفی‌ها منبع بوی بد کفش هستند. به همین دلیل به راحتی، تنها با تغییر کفی کفش خود می‌توانید بوی بد کفش خود را از بین ببرید.

جمع بندی

بوی بد کفش می‌تواند منجر به احساس ناراحتی شود و مانع استفاده مناسب از کفش‌ها شود. در این اینجا، علت ایجاد شدن بوی بد کفش را بررسی کردیم و راه‌هایی را برای از بین بردن بوی بد کفش معرفی کردیم.

با انتخاب کفش‌های مناسب مانند کفش چرم طبیعی زنانه و مردانه، استفاده از جوراب ‌های تنفس ‌پذیر، استفاده از تجهیزات ضد باکتری و قارچ، و نگهداری صحیح کفش، می ‌توانید بوی بد کفش را به‌طور موثری کاهش دهید و همیشه کفش‌‌هایی تمیز و خوشبو داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *