آموزش

تنها به ۴ روش برای تمیز کردن کفش سفید نیاز دارید

آموزش تمیز کردن کفش سفید

زمانی که نوبت تمیز کردن کفش سفید می‌رسد، بیشتر افراد اولین راهی که به ذهنشان می‌رسد این است که کفش خود را درون ماشین لباسشویی بیاندازند. این تکنیک شاید برای بار اول نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد اما در طولانی مدت روی زیبایی و طول عمر کفش‌های شما به صورت مستقیم تاثیر‌گذار خواهد بود. به جای این تکنیک کم بازده، شما می‌توانید روش‌هایی همچون تمیز کردن کفش با استفاده از دستمال و ترکیب آب و مواد شوینده را مورد استفاده قرار دهید. با این کار، شما هم زیبایی کفش را بالا می‌برید و هم طول عمر آن را افزایش می‌دهید.

امروز ما قصد داریم تا نحوه تمیز کردن کفش سفید را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه شوید.

زمان مناسب برای تمیز کردن کفش سفید

بهترین زمان تمیز کردن کفش سفید کدام است؟ به صورت کلی، نمی‌توان یک بازه زمانی دقیق را برای تمیز کردن کفش‌های سفید تعریف کرد. پس هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. فقط به خاطر داشته باشید که پروسه تمیز کردن کفش سفید با افزایش میزان کثیفی، سخت‌تر خواهد شد.

برای مثال اگر کفش چرم اسپرت مردانه یا زنانه سفید شما اگر کثیفی بالایی داشته باشند به راحتی تمیز نشده و چالش‌های گسترده ای را برای دنبال کردن این پروسه سر راه شما قرار می‌دهند. پس بهتر است به محض کثیف شدن نسبت به تمیز کردن لکه اقدام نمایید.

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن کفش حداقل یک بار در ماه به شما اجازه می‌دهد تا این کالا را هم تازه نگه دارید و هم زیبایی‌اش را بالا ببرید.

نکات مهم پیش برای تمیز کردن انواع کفش سفید

برای تمیز کردن کفش سفید شما باید یک سری نکات خاص را مد نظر خود قرار دهید. به خاطر داشته باشید که بهترین و ساده‌ترین راه موجود برای تمیز کردن کفش‌های سفید، استفاده از آب و شوینده عادی است. فرقی ندارد که کفش شما چه جنسی دارد، در هر صورت با آب و شوینده‌های خاصی همچون مایع ظرفشویی می‌توانید نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید.

جدا از این مسئله، اگر شما در حال استفاده از کفش‌های کتانی و پارچه ای هستید، بهتر است سفید‌کننده‌های رقیق شده و جوش شیرین را برای دنبال کردن این پروسه به کار گیرید. سفید‌کننده‌های رقیق شده و جوش شیرین به راحتی همه لکه‌ها و آلودگی‌های موجود روی کفش شما را نابود می‌کنند.

۱. استفاده از آب و شوینده برای تمیز کردن کفش سفید

حال که مباحث مقدماتی را پشت سر گذاشتیم، بیایید به سراغ نحوه تمیز کردن کفش سفید برویم. اولین روش به استفاده از آب و مایع شوینده اشاره دارد. در لیست زیر شما می توانید مهم‌ترین مراحل مورد نیاز دنبال کردن این پروسه را مشاهده نمایید.

 1. یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را در یک لیوان آب گرم حل کنید. این محلول را آنقدر هم بزنید تا آب و مایع شوینده به صورت یکنواخت ترکیب شوند.
 2. در مرحله بعد شما باید با استفاده از یک پارچه نرم یا مسواک، نسبت به تمیز کردن کفش‌ها به آرامی اقدام نمایید. این محلول همواره نیاز‌هایتان را رفع می‌کند. کفش‌های پارچه‌ای و انواع کفش چرم زنانه و مردانه به راحتی با این روش پاک خواهند شد.
 3. سر مسواک را در محلول ایجاد شده فرو کنید و با حرکات دایره ای روی سطح کفش، نسبت به پاک کردن لکه‌ها اقدام نمایید.
 4. در جهت تمیز کردن قسمت زیرین و پلاستیکی کفش، شما می‌توانید از اسفنج های تمیز کننده هم استفاده نمایید.
 5. در نهایت آب اضافی را با استفاده از یک پارچه تمیز خشک نمایید. شما می‌توانید این پارچه را برای پاک کردن محلول‌های تمیز کننده هم به کار گیرید.
 6. صبر کنید تا کفش‌ها در هوا خشک شوند. شما باید قبل از پوشیدن، ۲ تا ۳ ساعت صبر کنید تا کفش ها به صورت کامل خشک شوند. تمیز کردن کفش در شب، همواره نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

برای دنبال کردن این پروسه شما می‌توانید از سرکه سفید هم استفاده کنید. فقط کافی است به جای مایع ظرفشویی، ۱۲۰ میلی گرم سرکه سفید را جایگزین این ماده نمایید. در ضمن، حواستان باشد تا کثیفی را در سطح کفش خود پخش نکنید.

با مسواک یا پارچه نرم با حرکات دایره‌وار کفش را تمیز کنید

۲. استفاده از محلول سفید کننده برای تمیز کردن کفش سفید

دومین روشی که شما می‌توانید آن را برای تمیز کردن کفش سفید مورد استفاده قرار دهید، به محلول‌های سفید کننده اشاره دارد. در لیست زیر شما می‌توانید مهم ترین مراحل دنبال کردن این پروسه را مشاهده نمایید.

 1. یک واحد سفید کننده را با پنج واحد آب رقیق کنید. بهتر است از یک ظرف کوچک برای مخلوط کردن استفاده نمایید. استفاده بیش از حد سفید کننده می تواند رنگ کفش های شما را زرد کند.
 2. یک مسواک را به محلول آغشته کنید و روی کفش‌های خود بکشید تا لکه‌ها از بین بروند.
 3. محلول سفید کننده را با استفاده از یک حوله مرطوب از روی کفش پاک کنید. بهتر است هنگام کشیدن حوله، فشار ملایمی را به کفش وارد نمایید.
 4. صبر کنید تا کفش‌ها در یک مکان با میزان تهویه مناسب خشک شوند.

برای پوشیدن مجدد کفش، به شما توصیه می شود ۵ تا ۶ ساعت صبر کنید.

۳. استفاده از جوش شیرین و سرکه برای پاک کردن کفش های سفید

سومین تکنیک پر اهمیتی که شما می توانید آن را برای تمیز کردن کفش سفید به کار بگیرید، استفاده از جوش شیرین و سرکه است. در لیست زیر شما می‌توانید مهم‌ترین مراحل دنبال کردن این پروسه را مشاهده نمایید.

 1. جوش شیرین، آب داغ و مقداری سرکه را ترکیب کنید. آنقدر این ترکیب را حل کنید تا به خمیر تبدیل شود. واحد‌های ترکیب باید با یکدیگر برابر باشند. به خاطر داشته باشید که ترکیب جوش شیرین و سرکه می‌تواند حباب و گاز تولید کند.
 2. خمیر جوش شیرین را با استفاده از یک مسواک روی لکه‌های کفش خود قرار دهید. سر مسواک باید به خمیر ایجاد شده آغشته شود. فشار ملایمی به کفش خود وارد نمایید تا خمیر را جذب کند. شما می‌توانید همه سطوح خارجی کفش را به این ماده آغشته کنید.
 3. ۳ تا ۴ ساعت صبر کنید تا خمیر روی کفش‌ها خشک شود. کفش‌ها را در معرض نور خورشید قرار دهید تا خشک یا سفت شوند.

از یک برس برای پاک کردن خمیر خشک شده استفاده نمایید. می توانید کف کفش‌هایتان را به یکدیگر بکوبید تا خمیر از سطح کفش جدا شود و روی زمین بریزد. شما می‌توانید از یک حوله هم برای حذف خمیر های خشک شده استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که آب گرم، جوش شیرین و سرکه باید به یک اندازه استفاده شوند

۴. استفاده از خمیر دندان برای از بین بردن لکه های کفش سفید

در نهایت، آخرین روشی که شما می‌توانید آن را برای تمیز کردن کفش سفید به کار گیرید، به استفاده از خمیر دندان اشاره دارد.

 1. کفش‌های خود را با استفاده از یک پارچه مرطوب کنید.
 2. به اندازه یک نخود خمیر دندان روی مسواک قرار دهید و آن را به کفش بمالید. بهتر است خمیردندان جایی قرار گیرد که لکه‌های سنگینی وجود دارند. شما لزوما باید از خمیر دندان های غیر‌ ژلی استفاده کنید.
 3. خمیر دندان و لکه ایجاد شده را با استفاده از یک پارچه مرطوب پاک نمایید. شما باید مطمئن شوید که همه خمیر دندان‌ را از روی کفش خود پاک کرده‌اید.
 4. دو تا سه ساعت صبر کنید تا کفش‌هایتان به صورت کامل در هوا خشک شوند.

برای تمیز کردن لاستیک پایینی یا کفی کفش، شما می توانید از آب و صابون استفاده کنید. فقط کافی است مقداری صابون در آب حل و با استفاده از یک مسواک کفش خود را تمیز کنید. با انجام دوره‌ای این کار، کفش شما تمیز خواهد شد.

بهترین راه تمیز کردن کفش جیر سفید چیست؟

تمیز کردن کفش سفید با جنس جیر، کار راحتی نیست. از آنجایی که آب به این کفش آسیب‌های جدی وارد می کند، شما باید روش‌های خلاقانه ای را برای تمیز کردن آن مورد استفاده قرار دهید.

به شما توصیه می‌کنیم از یک پارچه نرم برای گرفتن رطوبت کفش استفاده نمایید. اگر لکه‌های خشک شده روی کفش شما قرار دارد، می‌توانید از سرکه سفید برای از بین بردن لک استفاده کنید. در نهایت پس از اتمام تمیز کاری، شما باید کفش خود را با استفاده از برس جیر بمالید تا به حالت اولیه و نو خود بازگردد.

ما در مقاله‌ای جدا نحوه تمیز کردن و واکس زدن کفش چرم را به طور جامع برای توضیح داده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

چه روشی برای تمیز کردن لاستیک کف کفش توصیه می‌شود؟

برای تمیز کردن لاستیک پایینی یا کفی کفش، شما می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید. فقط کافی است مقداری صابون در آب حل و با استفاده از یک مسواک کفش خود را تمیز کنید. با انجام دوره ای این کار، کفش شما تمیز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *