آموزش

نگاهی به تاریخچه مد و فشن از ۱۹۰۰ تا به امروز

تاریخچه مد و فشن

روند مد و فشن همواره در حال تغییر و تحول است. طراحان مد هر ساله خطوط جدیدی از پوشاک را رونمایی می کنند. سبک های جدیدی در مد ترند می شوند و سبک های قدیمی کنار گذاشته می شوند. برخی اوقات شاهد روی کار آمدن سبک های قدیمی و بازگشت آنها به بازار هستیم. این سبک ها ممکن است به عنوان یک سبک جدید شناخته شوند و یا در قالب یک سبک نوستالژیک معرفی شوند و روی آن ها سرمایه گذاری صورت گیرد. اما سوال اصلی اینجاست که این داستان ها از کجا شروع شدند؟ تاریخچه مد از کدام نقطه آغاز شد؟

اولین طراح مد که در تاریخچه مد به شهرت رسید چه کسی بود؟

تاریخچه مد چیزی فراتر از نام طراحان مد است. با این حال چارلز فردریک ورث اولین کسی بود که به عنوان طراح مد شناخته شد. او در دوره ای که مد هنوز برای خیاطان مفهومی نا آشنا بود، یک خانه طراحی مد در پاریس به نام “خانه ورث” راه اندازی کرد. تخصص ورث در طراحی لباس بود، چرا که تا پیش از آن در یک فروشگاه اکسسوری لباس کار می کرد. او با طراحی شلوغی که در اواخر دهه 1800 در پیراهن ها و دامن ها ظهور پیدا کرد شناخته می شود.

چارلز فردریک
چارلز فردریک

تاریخچه مد در دهه 1900

طبق تاریخچه مد در دهه 1900، زنان آمریکایی بلوز و دامن می پوشیدند. این یک سبک پوشش ترند بود که زنان در زمان دوچرخه سواری از آن استفاده می کردند.

تاریخچه مد برای مردان در این دوره ارتباط مستقیم با تایم های مختلف از شبانه روز دارد. مردان در زمان صبح، بعد از ظهر و عصر کت های مختلفی می پوشیدند. برای امور رسمی و نیمه رسمی نیز یک پیراهن گشاد و یا کت راحتی می پوشیدند. شلوارهایشان نیز کوتاه تر، تنگ تر و فیت تر بود. دکمه های پیراهن ها نیز به جای قرار گرفتن در جلو، در پشت بسته می شدند.

تاریخچه مد در دهه 1910

طبق تاریخچه مد در دهه 1910، کلاه های بزرگ با لبه های بزرگ و موهای کوتاه دو ترند محبوب مد در بین بانوان بودند. دامن ها و کت ها هر دو در قسمت مچ پا باریک می شدند. با اینکه کفش های پاشنه بلند بسیار محبوب شده بودند، اما برند Keds اولین کفش ورزشی را در سال 1917 طراحی کرد.

در مد مردانه، کت و شلوار به محبوبیت رسید و غیررسمی ترین ترند، بلیزر یا همان کت های پشمی ورزشی بود. شلوارها نیز تا قوزک پا بودند و دور مچ پا جمع می شدند.

تاریخچه مد در دهه 1920

طبق تاریخچه مد، در دهه 1920 استایل مردان و زنان به سمت لباس های غیررسمی تر متمایل شد. لباس های کژوال برای بانوان در دهه 1920 از جنس پارچه های کتان چهارخونه، راه راه و شطرنجی بود. شناخته شده ترین ترند تاریخچه مد در این دوره سبک فلپر است. این سبک بیشتر برای خانم هایی متداول بود که می خواستند توجه ها را به خود جلب کنند تا در مناسبت های خاص دیده شوند.

مردان همچنان در این دوره به طور معمول کت و شلوار می پوشیدند. با این حال با اوج گرفتن محبوبیت ورزش، محبوبیت لباس های ورزشی نیز افزایش پیدا کرد. مردان همچنین به جای پوشیدن ژاکت و کت و شلوار، جلیقه و ژاکت می پوشیدند.

تاریخچه مد در دهه ۱۹۲۰ میلادی

تاریخچه مد در دهه 1930

تاریخچه مد در دهه 1930 به شدت تحت تاثیر فیلم های آن دوران بود. بانوان موهای خود نسبت به دهه 1920 بلندتر می کردند. بانوان پیراهن بلند به تن می کردند و پارچه های گلدار محبوبیت زیادی در بین آن ها داشت. میکاپ و فر مو از اصلی ترین عناصر مد در این دوره بود.

طبق تاریخچه مد، مردان فدورا می پوشیدند و همچنان به لباس های ورزشی علاقه داشتند. شلوارها نیز همچنان گتر دار بود. به دلیل رکود بزرگی که در این دوره رخ داده بود برخی مردان کمتر از قبل سراغ لباس های رسمی می رفتند. ترنچ کت ها نیز در این دوره محبوب شدند.

تاریخچه مد در دهه ۱۹۳۰ میلادی

تاریخچه مد در دهه 1940

مد در دهه 1940 به دلیل جنگ با محدودیت های زیادی روبرو بود. لباس‌های زنانه که تا پیش از این از ابریشم تولید می شدند، در این دوره از نایلون ساخته می شدند و پارچه های دیگری مانند پنبه و ابریشم مصنوعی متداول شدند. طبق تاریخچه مد ژاکت، بلوز، پلیور و دامن همگی در دهه 1940 به لباس های محبوب تبدیل شدند. لباس ها غیر رسمی شدند و شلوارها به یک پوشش روزمره تبدیل شدند.

مد مردانه در این دوره همچنان به سمت معمولی تر شدن گرایش داشت. جلیقه از ست کت و شلوارهای مردانه حذف شد. شلوارهای دمپا گتر همچنان مورد استفاده بودند. در سال های آخر این دهه کت ها بلندتر و گشادتر شدند.

تاریخچه مد در دهه 1950

طبق تاریخچه مد، طراحانی مانند کریستین دیور، کریستوبال بالنسیاگا، چارلز جیمز و هوبرت دی ژیوانشی در دهه 1950 به محبوبیت رسیدند. زنان در این دهه به لباس‌های ورزشی و کفش چرم اسپرت زنانه علاقه مند شدند. آنها همچنین گاهی اوقات شلوار می پوشیدند در حالی که تا پیش از این فقط از پیراهن استفاده می کردند.

مد مردانه به جای ادامه دادن به روند ثابت گذشته، غیررسمی تر شد و کت و شلوار از استایل ها حذف شد. ستارگان سینما مانند مارلون براندو و جیمز دین بر مد آن دوره تاثیر زیادی گذاشتند. شلوار جین، پیراهن سفید و کفش چرم همراه با موهای صاف و براق به یک سبک محبوب و ماندگار در تاریخچه مد تبدیل شد.

مارلون براندو

تاریخچه مد در دهه 1960

طبق تاریخچه مد، در ابتدای دهه 1960 بانوان دامن های فیت، صندل زنانه چرم و کفش های پاشنه بلند و پیراهن های کلوش می پوشیدند. آن ها بیش از گذشته شلوار می پوشیدند چرا که پوشیدن شلوار بیش از گذشته در بین بانوان جا افتاده بود.

اواخر دهه 1960 مقارن با ظهور جنبش هیپی بود که یکی دیگر از سبک های شناخته شده در تاریخ مد است. پارچه های طرح دار و شلوارهای دمپا گشاد از مولفه های اصلی این سبک بودند که در واقع نمادی از آزادی و عشق محسوب می شدند. این سبک پوشش هم در بین بانوان و هم آقایان محبوب بود.

مد و فشن در دهه ۱۹۶۰ میلادی

تاریخچه مد در دهه 1970

طبق تاریخچه مد، سبک هیپی که اواخر دهه 1960 شروع شده بود تا اوایل دهه 1970 ادامه یافت. دامن های نیمه بلند و ماکسی نیز در بین بانوان محبوب شدند. چوکر، هدبند، روسری، جواهرات چوبی، زیورآلات سنگی و زیورآلات مهره ای از جمله اکسسوری های محبوب این دوره بودند.

مردان نیز همچنان به پوشیدن شلوارهای دمپا گتر و پیراهن های ساتن ادامه دادند. پارچه های طرح دار و فلانل نیز از دیگر سبک های محبوب این دوره بودند. در کمد لباس آقایان رنگ های روشن به وفور به چشم می خورد.

ترند هیپی در اواسط این دهه با سبک غیررسمی تر جایگزین شد. هر چند که بانوان با ورود به عرصه های کاری شروع به پوشیدن لباس های رسمی کردند. در پایان این دهه، مد به شکل ویژه تری برای آقایان تحت تاثیر دیسکو قرار داشت.

تاریخچه مد در دهه 1980

مد در دهه 1980 به شدت تحت تاثیر برنامه های تلویزیونی، فیلم ها، موزیک ها، ویدیوها و همچنین افراد مشهور قرار داشت. یکی از ترند های محبوب آن دوره رنگ های روشن نئونی بود. لباس زیر طرح دار برای زنان مد شد و لباس های غیررسمی و ورزشی نیز در میان زنان محبوبیت پیدا کرد.

یک ترند محبوب در بین مردان در این دوره یک کت و شلوار و تیشرت غیر رسمی بود. ترند کت چرمی و شلوار جین همراه با عینک ری بن نیز به محبوبیت رسید.

طراحانی مانند ورساچه، کریستین لاکروا و شنل به خاطر لباس های رسمی خود معروف شدند. در زمینه لباس های غیر رسمی نیز رالف لورن و کالوین کلاین به طور تخصصی وارد حوزه شلوار جین شدند.

مد در دهه 1990

طبق تاریخچه مد، در دهه 1990 ترند های مربوط به دهه های گذشته همچنان محبوب بودند. با این حال، این امر تا اواسط دهه ادامه داشت. زمانی که زنان لباس هایی شبیه به سبک دهه 1970 می پوشیدند. پیراهن های جین و فلانل از جمله ترندهای محبوب آن زمان بودند. برندهای مشهور مانند Versace، Guess و Tommy Hilfiger نیز همزمان با تمرکز رسانه ها بر روی مد و سوپرمدل ها محبوبیت پیدا کردند. بسیاری از انسان های عصر حاضر با غرور خاصی به مد آن دوره نگاه میکنند.

مد در دهه 2000

طبق تاریخچه مد، آغاز قرن بیست و یکم شاهد ظهور سریع مد بود. ظهور اینترنت و فناوری همچنین به برندها اجازه داد تا سبک خود را به صورت آنلاین تبلیغ کنند.

در اوایل دهه 2000، لباس بوهو یا بوهمی یک ترند محبوب مد بود. تاپ و دامن های نامتقارن و دامن های ماکسی نیز محبوب بودند.

در اواخر دهه 2000، مد هیپستر به لطف سایت های اینترنتی تاثیرگذار مانند Tumblr به محبوبیت رسید. برندهای اقتصادی در زمینه مد مانند Zara ، Forever 21 و H&M در این دهه شکل گرفتند.

 مد در دهه 2010

مد در دهه 2010 بسیار معمولی تر شد. به عنوان مثال، جگینگ که نوعی شلوار جین استرچ است، یک کالای محبوب در ابتدای این دهه بود. در این دهه استایل های خیابانی به سمت استایل های ورزشی رفتند و این از تاثیرات شبکه های اجتماعی بود. مد رسمی تر در دهه 2010 نیز به شدت تحت تاثیر مد خانواده سلطنتی بریتانیا، به ویژه کیت میدلتون و مگان مارکل قرار گرفت.

طبق تاریخچه مد، در دهه 2010 برندها و سبک های بی شماری برای انتخاب وجود داشت و بیش از هر زمان دیگری بر منحصر به فرد بودن تاکید می شد. بسیاری از برندها تمرکز خود را به سمت پویایی معطوف کردند که به یکی از دغدغه های اصلی در میان مشتریان و علاقه‌مندان به مد تبدیل شده بود. 2010 یکی دیگر از دوران شناخته شده در تاریخچه مد بود.

مد امروز

مد امروز تا حد زیادی از مد گذشته الهام گرفته شده است، به ویژه از دهه 1980. رنگ های زرد و آبی از جمله رنگ های ترند در مد هستند. با این حال برخی از ترندهای اواخر دهه 2010 نیز ممکن است برای مدتی در ابتدای دهه 2020 محبوب باشند.

با توجه به پاندمی کرونا، ماسک ‌های صورت نیز به یک ترند مد روز و بسیار ضروری تبدیل شده اند. آنها در رنگ ‌ها، شکل ‌ها و اندازه‌ های مختلف وجود دارند؛ از جمله ماسک ‌های مخصوص کودکان. با این حال ماسک های صورت با رنگ سیاه محبوبیت بیشتری دارند.

تاریخچه مد همواره به دست افراد برگزیده جامعه از جمله خاندان های سلطنتی تعیین شده اند. در حال حاضر، افراد مشهور و اینفلوئنسرها کسانی هستند که روند مد را تعیین می کنند. اما در نهایت این شما هستید که تصمیم میگیرید چه چیزی مد روز بماند. اینگونه شما نیز تاثیر خود را در تاریخچه مد به جا می گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *