آموزش

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی + ۱۰ روش تشخیص چرم طبیعی

روش تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی چیست؟ قصد خرید وسایل چرمی را دارید؟ می‌خواهید از کیفیت آنها مطمئن شوید؟ به دنبال راهکارهایی برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی هستید؟ تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. ما در نظر داریم به ۱۰ پارامتر مهم برای شناسایی این دو چرم پرداخته و اطلاعات کامل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با توجه به این نکات می‌توانید از کیفیت لوازم و وسایل چرمی انتخاب شده مطمئن شوید.

انواع چرم طبیعی از دیرباز مورد توجه بشر بوده است و از آن‌ها برای تولید پوشاک، کفش چرم زنانه و مردانه، کیف و صندلی در دوران‌های مختلف استفاده می‌شود. استفاده از چرم به دلیل مزیت‌هایی که داشته است توجه بسیاری به دست آورده که از مهمترین آنها می‌توان موارد زیر را در اولویت قرار داد:

  • دوام
  • استحکام
  • زیبایی
  • جذابیت و ماندگاری طولانی
  • انعطاف پذیری
  • داشتن اصالت

البته وجود محصولات تقلبی و چرم‌های مصنوعی در بازار سبب شده است که افراد با تردید این نوع از محصولات را انتخاب کنند. افرادی که در چرم شناسی مبتدی هستند معمولا قادر به خرید وسایل چرم باکیفیت و مرغوب نخواهند بود. به همین دلیل در نظر داریم تکنیک‌های مختلفی برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر می‌خواهید بدانید چرم مصنوعی چیست و چه مزایا و معایبی دارد، برای شما مقاله‌ای در این مورد آماده کرده ایم.

روش‌ تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را به خوبی بررسی کنید تا بتوانید در زمان خرید تصمیم خوبی بگیرید. چرم تقلبی انعطاف پذیری کافی ندارد و تقریبا مانند پلاستیک صاف است. همچنین نمی توانید این نوع از چرم های مصنوعی را با دست بکشید در حالیکه نمونه های طبیعی به راحتی کش داده می‌شوند. بین چرم‌های مصنوعی و طبیعی تفاوت زیادی موجود است. شما می‌توانید به راحتی با بررسی چند نکته ی بسیار ساده آنها را شناسایی کنید. از مهمترین تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت:

۱) تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی از لحاظ بو

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی از لحاظ بو چیست؟ با استفاده از حس بویایی خود به راحتی می‌توانید چرم اصل و فیک را شناسایی کنید. برای این کار کافی است محصول خود را بو کنید. در صورتی که بوی تندی داشته باشد می‌توانید به طبیعی بودن چرم آن پی ببرید. در حالیکه محصولات تولید شده از چرم مصنوعی، بوی پلاستیک می دهند.

۲) بافت

چرم طبیعی دارای بافت فشرده و متراکم است. در صورتی که چرم های مصنوعی به دلیل اینکه از جنس پلاستیک هستند دارای الیاف متراکمی نمی‌باشند. برای این منظور کافی است که قسمت‌های برش خورده محصول را نگاه کنید چرم طبیعی دارای طرحی غیر تکراری است.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

۳) ظاهر

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی از لحاظ ظاهر شامل چه مواردی است؟ چرم طبیعی دارای وزن بیشتری در مقایسه با چرم مصنوعی است. حتما پشت و سوراخ های محصول چرمی خود را چک کنید. محصولات تولید شده از چرم اصل و طبیعی دارای سوراخ‌های ناهموار هستند ولی چرم‌های مصنوعی سوراخ‌های دایره ای و یکنواخت دارند. شما می‌توانید تست چین و چروک را برای تشخیص چرم مصنوعی و طبیعی انجام دهید. چرم طبیعی بعد از فشرده و پرس شدن به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی به حالت اولیه برمی‌گردد و الگوهای چروک از بین می‌رود. در حالیکه چرم مصنوعی شکل و سفتی خود را از دست نمی‌دهد.

۴) واکنش به حرارت

چرم طبیعی و مصنوعی را می‌توانید با استفاده از تست شعله به خوبی شناسایی کنید زیرا واکنش آنها به حرارت متفاوت است. چرم اصل و طبیعی در برابر آتش به این راحتی سوخته نمی‌شود. اگر آن را تا مرحله ی سوختن در تماس با آتش نگه دارید در این صورت بوی سوختن مو را استشمام خواهید کرد. در حالیکه چرم فیک و مصنوعی به دلیل اینکه از جنس پلاستیک است به سرعت سوخته و تغییر شکل می‌دهد. همچنین ناگفته نماند که در اثر لمس چرم طبیعی، حس گرما به دست شما منتقل می‌شود. چرم طبیعی نرم و باکیفیت است. در حالیکه چرم‌های مصنوعی سرد و البته سخت هستند.

۵) تا زدن چرم

چرم طبیعی انعطاف پذیر است و به راحتی تا زده می‌شود. در حالیکه چرم‌های مصنوعی سخت و سفت بوده و به راحتی نمی‌توان آنها را تا زد. این موضوع از مهمترین تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی است. لازم به ذکر است که چرم اصل و طبیعی با وجود داشتن انعطاف زیاد، بسیار مقاوم نیز می‌باشد. همین امر سبب شده محصولاتی که با استفاده از آن تولید می‌شوند کیفیت بسیار خوبی دارند. چرم مصنوعی صاف نمی‌ایستند در حالیکه چرم اصل ساختار یافته‌تر و صاف‌تر دارد.

۶) آستر چرم

چرم مصنوعی و طبیعی از لحاظ آستر نیز با هم فرق دارند. چرم طبیعی حالت پرزدار داشته در حالی که آستر چرم مصنوعی با نخ دوخته می‌شود. البته در زمان خرید کیف، کفش و … نمی توان چرم را شکافت و آستر آن را مشاهده کرد. به همین دلیل این تکنیک راهکار خوبی برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی در زمان خرید محصولات چرمی نیست.

۷) واکنش به رطوبت

چرم اصل و با‌کیفیت همیشه رطوبت را به خود جذب می‌کند. برای این منظور تست خیساندن در اولویت قرار می‌گیرد. چرم مصنوعی در مقایسه با چرم طبیعی در تست قطره آب واکنش متفاوت دارد. اگر چند قطره آب بر روی محصول چرمی خود بریزید و آب آرام آرام بر روی چرم جذب شود می توانید به اصل بودن آن محصول چرمی پی ببرید. در حالی که سرازیر شدن آب بدین معنی است که این محصول از چرم فیک ساخته شده است.

واکنش چرم طبیعی به رطوبت
واکنش چرم طبیعی به رطوبت

۸) تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی از لحاظ قیمت

چرم طبیعی در مقایسه با چرم مصنوعی قیمت بیشتری برای خرید دارد. دلیل این امر نیز کیفیت مطلوب آن است. گران قیمت بودن محصولات تولید شده از چرم طبیعی از مهمترین ویژگی آنها است. البته برخی از سودجویان، چرم فیک و مصنوعی را به قیمت بیشتر به دست خریدار می رسانند تا از این طریق بتوانند توجه خریداران را به سوی خود جلب کنند. دلیل این امر آن است که محصولاتی مانند پالتو، کفش، کیف که با استفاده از چرم طبیعی تولید می شوند مقاومت بیشتری دارند. بادوام بودن از مهمترین ویژگی آنها است. محصولاتی که از چرم مصنوعی تولید شده اند ارزان قیمت بوده و جنس نامرغوب دارند.

۹) شناسنامه دار بودن چرم طبیعی

محصولاتی که از چرم طبیعی و اصل ساخته شده‌اند دارای برچسب و شناسنامه هستند. حتما در زمان خرید به برچسب آنها توجه کنید. در این صورت می توانید از کیفیت محصول انتخاب شده برای خرید مطمئن شوید.

۱۰) خرید از فروشگاه های معتبر

فروشگاه چرم تهران

چرم طبیعی اصل را خریداری کنید تا بتوانید از مزیت آنها رضایت کافی داشته باشید. می‌توانید انواع کفش‌های چرم طبیعی و باکیفیت را هم اکنون به صورت آنلاین از فروشگاه چرم تهران در هر جای کشور که هستید خریداری کنید. اطلاعات کامل در مورد مشخصات هر یک از محصولات به همراه قیمت پیشنهادی برای خرید آنها درج شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال برای خرید کفش‌های چرم مردانه و زنانه با ما در تماس باشید.

در این بخش از مقاله سعی کردیم مهمترین تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *